Internet domowy – stacjonarny czy mobilny?

Internet domowy – jaki wybrać ?

Internet domowy, to podstawa w naszym mieszkaniu. Każdy z domowników niewątpliwie potrzebuje dostępu do szybkiego internetu. Wszyscy na pewno znają uczucie gdy ogląda się swój ulubiony serial lub film i słabe łącze przerywa nam w najciekawszym momencie, dlatego powinniśmy się dobrze zastanowić jaki internet będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

 Internet stacjonarny 

Internet stacjonarny jest to stałe łącze domowe, jego główną zaletą jest jego nielimitowane łącze. Jego prędkość jest ściśle uzależniona od jego rodzaju, które można podzielić na: światłowody, internet kablowy w sieci LAN, telefoniczne łącze przewodowe DSL lub ADSL.  Najszybszym rozwiązaniem jest światłowód pozwala nam na podbieranie w prędkości ok. 600 Mb/s a wysyłanie ok.150 Mb/s. Spora część osób jednak nie korzysta z światłowodu tylko z innym sporo wolniejszych źródeł internetu LAN których średnia prędkość to od 10 do 100 Mb/s. Wadą tego interentu jest to, że ogranicza nas do korzystania z niego tylko w naszym domu a gdy mamy dobry zasięg to  maksymalnie na podwórku.

Internet mobilny 

Internet mobilny daje nam bardzo wiele możliwości. Nie jest on bardzo szybki, ale na tyle by oglądać filmy w wysokiej jakości bez zacinania. Wśród polskich operatorów oferujących internet mobilny najszybszym wynikiem był internet z pobieraniem- 41,7 Mb/s i wysyłaniem- 17,5 Mb/s. Najwolniejszy internet zaoferował swoim klientom pobieranie-  27 Mb/s i wysyłanie- 16,9 Mb/s. Różnica w pobieraniu jest całkiem duża, na pewno odczuwalna przy pobieraniu gier czy filmów z internetu.                                                                                                                           Największym plusem internetu mobilnego jest to, że możemy korzystać z niego nie zależnie gdzie tylko się znajdujemy na świecie. Możemy z niego korzystać w domu, w szkole czy za granicą swojego kraju. Jednak jego minusem jest to, że jest limitowany, gdy nam się skończy musimy go dokupić.

Podsumowanie 

Podsumowując jeden i drugi internet jest dobry. Musimy rozróżnić jego zastosowanie. Na pewno gracze, którzy potrzebują bardzo szybkiego łącza zdecydują się na internet stacjonarny a osoby, które potrzebują internetu by obejrzeć tylko jakiś film lub przejrzeć instagrama wybiorą mobilny.

Artykuł powstał przy współpracy z fastinternet – Internet Domowy